Winners 2018

Perpetual Trophy: Prosperous Dramatic Society with ‘Sylvia’
Best Director: Lurlene Duggan of Prosperous Dramatic Society for ‘Sylvia’
Best Actor: Robert Massey of Prosperous Dramatic Society for playing Greg in ‘Sylvia’
Best Actress: Ashleigh O’Neill of Prosperous Dramatic Society for playing Sylvia in ‘Sylvia’
Best Actor in a Supporting Role: Sean Ahern of Brideview Drama Group for playing Mick in ‘Stolen Child’
Best Actress in a Supporting Role: Emer Peet of Brideview Drama Group for playing Angela in ‘Stolen Child’
Best Stage Setting: Paul Kelly of Prosperous Dramatic Society for ‘Sylvia’
Best Stage Lighting: Philip Peet of Brideview Drama Group for ‘Stolen Child’
Best Stage Management: Yvonne Murphy of Bridge Drama for ‘Cash On Delivery’
Stageworks Summer School Scholarship: Deana McGuire of Compántas Lir for playing Laura Wingfield in ‘The Glass Menagerie’
A.D.C.I./D.L.I. Summer School Scholarship: Brian Sheridan of Bridge Drama for playing Eric Swan in ‘Cash On Delivery’
John Butler Scholarship to D.L.I. Summer School: Rachel O’Connell of Ballyduff Drama Group for playing Madeline in ‘Albertine in Five Times’
Abbey Theatre Award: Prosperous Dramatic Society with ‘Sylvia’

 

Nominations

Best Director
Lurlene Duggan of Prosperous Dramatic Society for ‘Sylvia’
Trish Doyle of Bridge Drama for ‘Cash On Delivery’
Jack Aherne of Brideview Drama Group for ‘Stolen Child’

Best Actor
Michael Murphy of Kilmuckridge Drama Group for playing James “Sharky” Harkin in ‘The Seafarer’
Robert Massey of Prosperous Dramatic Society for playing Greg in ‘Sylvia’
Brian Sheridan of Bridge Drama for playing Eric Swan in ‘Cash On Delivery’

Best Actress
Ashleigh O’Neill of Prosperous Dramatic Society for playing Sylvia in ‘Sylvia’
Maura Clancy of Corofin Dramatic Society for playing Maggie Polpin in ‘Big Maggie’
Helen Aherne of Brideview Drama Group for playing Peggy in ‘Stolen Child’

Best Actor in a Supporting Role
James Murphy of Prosperous Dramatic Society for playing Tom/Phyllis/Leslie in ‘Sylvia’
Kieran Kelly of Letterkenny Music and Drama Group for playing Barney McDevitt in ‘Beneath an Irish Sky’
Sean Ahern of Brideview Drama Group for playing Mick in ‘Stolen Child’

Best Actress in a Supporting Role
Valerie O’Leary of Ballyduff Drama Group for playing Albertine at 40 in ‘Albertine in Five Times’
Pam Blake of Corofin Dramatic Society for playing Katie Polpin in ‘Big Maggie’
Emer Peet of Brideview Drama Group for playing Angela in ‘Stolen Child’

Best Stage Setting
Paul Kelly of Prosperous Dramatic Society for ‘Sylvia’
Ger Canning of Ballyduff Drama Group for ‘Albertine in Five Times’
Myles Sunderland and Mairead Ryan of Bridge Drama for ‘Cash On Delivery’
Jack Aherne and James Ahern of Brideview Drama Group for ‘Stolen Child’

Best Stage Lighting
Dermot Hession, Gus McCarthy, Stella Fleming of Compántas Lir for ‘The Glass Menagerie’
Ciaran Healy, Jimmy Grace of Prosperous Dramatic Society for ‘Sylvia’
Philip Peet of Brideview Drama Group for ‘Stolen Child’

Best Stage Management
Mairead Cummings of Kilmuckridge Drama Group for ‘The Seafarer’
Yvonne Murphy of Bridge Drama for ‘Cash On Delivery’
Derbhla Kenny of Brideview Drama Group for ‘Stolen Child’